Biyografi

 ibrahim_arikan

Sayın Dr. İbrahim ARIKAN Özgeçmişi;

1941 yılında Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nin Salur Köyü’nde doğdu. İlkokul öğretmeni olmak üzere sınavla Mimar Sinan İlköğretmen Okulu’na girdi. Okuldaki başarılarından dolayı, Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’na seçildi. Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’nu ve Fen Fakültesi Fizik Matematik Bölümünü 1968 yılında tamamladı. 1968-1971 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde asistanlık görevini yürüttü.

1972 yılında MEF (Modern Eğitim Fen) Dershanesi’ni kurdu. 1982’de Türkiye’de ilk kargo şirketi olan Yurtiçi Kargo A.Ş.’yi, 1996 yılında Okul Öncesi, İlköğretim, Lise ve Uluslararası Okullardan oluşan MEF Okulları’nı kurdu. 11.02.1996 tarihinde tüm şirketlerini, Arıkanlı Holding A.Ş. şemsiyesi altında topladı. 2012 yılında da tüm bilgi ve birikimini yükseköğretime aktarmak amacıyla MEF Üniversitesi’ni Maslak Kampüsü’nde kurdu.

Ayrıca İbrahim ARIKAN, ÖZ-DE-BİR’in (Özel Dershaneler Birliği Derneği) Kurucu Başkanlığı’nı  1985’ten 2005’e kadar yürüttü.

“Atatürk İlke ve İnkılapları’na bağlı bir eğitimci olması, iki yüz bin öğrencinin yetişmesine katkı sağlaması, değişik sanayi ve hizmet sektörlerindeki atılımcı kişiliği ile önder olması” nedeniyle, 14 Mayıs 2001 tarihinde KKTC Leke Avrupa Üniversitesi (EUROPEAN UNIVERSITY OF LEFKE) Senatosu tarafından oybirliği ile İşletme Bilim Dalında kendisine “Onursal Doktor” unvanı verildi.

“İş dünyasında oluşturduğu şirketler, kurduğu sistem ve yarattığı markalardan dolayı 16 Nisan 2009 tarihinde “Liderlik Onur Ödülü”ne layık görüldü.

“Başarılı iş hayatının yanında; farklı bir eğitim anlayışıyla kurduğu MEF Eğitim Kurumlarını eğitim dünyasına kazandırması” nedeniyle, 22 Mayıs 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin saygın üniversitelerinden Roger Williams Üniversitesi tarafından beşeri bilimler dalında “doktora” verildi.

“Modern Fizik”, “Biz Bize”, “Orijinal Fikir Üretme ve Yaratıcılık”, “Kurum Başarısı İçin”, “Yöneticiye Mektup”, “Her Durumda Başarmak”, “Kriz Önce Haber Verir Sonra Kapıyı Çalar”, “Tarih Ekonomiyi, Ekonomi Tarihi Oluşturur”, “Ya Yenilenirsin ya da Yenilirsin” ve “Öğreten Öğretmen Öğrenen Öğrenci” adlı 10 kitabı, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış̧ makaleleri bulunan Sayın İbrahim ARIKAN; 2 Şubat 2016, Salı günü vefat etmiştir.

Daha fazla bilgi için ;

Wikipedia